Motokára

Motokára je malé jednosedadlové štvorkolesové motorové vozidlo, používané v motošporte ako pretekárske vozidlo, alebo užívané pre adrenalínovú zábavu. Jazdí sa na špeciálnych závodných okruhoch, alebo v halách. Motokárový šport (karting) je vynikajúcou prípravou pre ďalšie závodenie. Príkladom sú jazdci Formule 1, ktorí začínali kartingom, najznámejší sú: Michael Schumacher, Ayrton Senna, Alain Prost, Fernando Alonso,  Lewis Hamilton a Juan Pablo Montoya. Zo slovenských jazdcov trojnásobný majster Slovenska v najsilnejšej triede ICC Ján Daniš.

Motor

Závodné motory používané do dnešnej doby boli výlučne dvojtaktné benzínové. Dnes sa zavádzajú aj motory štvortaktné napr: Honda 390 (až 130 km/h), z dôvodu ekologickejšej, ekonomicky výhodnejšej prevádzky a menšej náročnosti na pretekára. Dvojtaktné motory sú veľmi výkonné, napr. motor triedy ICC vodou chladený jednovalec objemu 125 cm3 dosahuje maximálny výkon až 55 koní pri 15 000 otáčkach za minútu a dokáže 175 kilogramov ťažkú motokáru aj s jazdcom vystreliť z 0 na 100 km/h za 2,8 sekundy pričom dosahuje na dlhých okruhoch rýchlosť až 185 km/h (neoficiálna testovaná max. rýchlosť na brnenskom okruhu 230 km/h).

Rám

Šasi motokáry tvorí rúrkový rám z chróm-molybdénovej ocele, ktorý je zároveň pružiacou jednotkou. Brzdy sú kotúčové, buď na obidvoch, alebo len na zadnej náprave. Na motokáre sú použité vzácne materiály, ako dural, horčík, titan, karbón, kevlar a pod. Charakteristika rámu sa upravuje podmienkam dráhy: typ okruhu, počasie napr. zmenou geometrie, používajú sa stabilizátory. Najznámejšie a najpoužívanejšie rámy sú TonyKart, Birel, CRG, PCR a ďalšie.

Prevodovka

Motokára nemá diferenciál, zadnú nápravu tvorí pevná os. Krútiaci moment motora je prenášaný reťazou. Ozubené kolesá (rozety) či už motorová alebo rozeta na osi sa mení, tým sa mení pomer prevodu, čím sa prispôsobuje charakteristika motora danému okruhu. Spojka je buď suchá odstredivá, alebo pri ICC suchá viaclamelová vypínateľná s ovládaním na volante, používaná len pri pevnom štarte, alebo pri kolízii.

Čerpané z http://sk.wikipedia.org/wiki/MotokáraOtváracia doba

PO - PI 14°° - 22°°

SO - NE 12°° - 22°°

Aktuálne podmienky.

Náhľady z galérií

dscf4254 dsc06864 f1_03-preview dsc06853